Γ΄ Εθνική: Διπλό και μοναξιά της κορυφής για Καραϊσκάκη (βίντεο)

Την ανατροπή έκανε ο Καραϊσκάκης μέσα στον Φωκικό, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, κλέβοντας έτσι τη νίκη από τους γηπεδούχους. Τα γκολ πέτυχε στο 77΄ και στο 82΄ ο Ευαγγέλου που πέρασε ως αλλαγή του Καπετάνου στο παιχνίδι. Ο Εθνικός Φιλιππιάδος ήρθε ισόπαλος χωρίς τέρματα στον Τύρναβο ενώ ισόπαλα τελείωσαν και άλλα τέσσερα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής.

Φωκικός - Καραϊσκάκης (0-0 ημιχ.) 1-2

Η ομάδα του Καραϊσκάκη έκανε την απόλυτη ανατροπή απέναντι στον Φωκικό, με την αρτινή ομάδα να επικρατεί με 2-1 στο δημοτικό στάδιο της Άμφισας.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία έγινε στο 18', όπου μετά από φάση διαρκείας μετά από κόρνερ, ο Ουατάρα με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 31' η ομάδα του Φωκικού έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί με τετ α τετ του Καμβύση.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο από πλευράς Καραϊσκάκη, ήταν με τον Χούσο ο οποίος σούταρε, αλλά είδε τον τερματοφύλακα του Φωκικού να εξουδετερώνει το σουτ του.

Στο 59' ο Ουατάρα έχασε μια εκπληκτική ευκαιρία, καθώς μετά από σουτ 30 μέτρων ο Καραγκούνης είδε την μπάλα να σταματάει στο δεξί του δοκάρι. Το σκορ τελικά άνοιξε στο 67' ο Γεωργουσόπουλος με κοντινή προβολή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της αρτινής ομάδας.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε πολύ, καθώς στον 77' μετά από σέντρα του Μπουσινάκη, ο Ευαγγέλου έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Φωκικου, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης με κοντινό πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Καραϊσκάκη.

Φωκικός: Κεχαγιάς - Καμβύσης, Μαυρουδής, Αθανασιάδης, Ζανιάς - Ουατάρα, Γεωργαντόπουλος, Μπονγκ - Λυμπέρης (46΄Σβίγγος), Κόσουτιτς ( 85΄Σελάνζι), Γεωργουσόπουλος

Καραϊσκάκης: Καραγκούνης - Παπανίκου, Λάμπρου, Τζημογιάννης, Δημητρίου - Γυφτοκώστας (55΄Βασίλιεβιτς), Κόλλινς, Χούσος, Καπετάνος (69΄Ευαγγέλου) - Καβαλάρης, Μπουσινάκης (90΄Αβραμίδης)

Πηγή:orangenews.gr